Penízovka sametonohá – léčivé účinky – vše, co potřebujete vědět okem vědy
Penízovka sametonohá – zimní medová kráska s léčivými účinky, tak ji znají dlouholeté lidové tradice. V tradičních medicínach se používá na léčbu zánětů, respiračních problémů – jako astma, sezónní alergie, Crohnovy choroby a IBD, kožních problémů, posílení imunity a podporu funkce slinivky břišní (pankreasu). Tradiční čínská medicína (TČM) používá Enoki k léčbě onemocnění jater a žaludečních vředů. Tento postup podporuje i skutečnost, že potlačuje bakterii Helicobacter pylori, která většinou stojí za vznikem žaludečních vředů.
Divoká a pěstovaná forma penízovky sametonohé
Houbu Enoki určitě znají fanoušci asijské kuchyně. Když ji však uvidíte v naší přírodě, v životě byste neuhádli, že se jedná o tu samou houbu, kterou znáte z asijských pokrmů.
Penízovka sametonohá (Enokitake) má ve své divoké formě lesklý oranžový klobouk a sametovou, pruhovanou nohu. V pěstované formě pro gastronomický průmysl vidíme shluk dlouhých, nitkovitých, bílých nožiček, s malými, kulatými kloboučky. Pěstování enoki totiž probíhá bez přístupu světla, kvůli čemuž se v ní netvoří pigment a vitamín D.
Na našem území se však Enoki přirozeně vyskytuje v zimní sezóně, což jí přidává bonusové body, protože jiné jedlé houby velmi nerostou (snad s výjimkou Hlívy ustricové a Judášova ucha). Tím se zároveň vyhnete i záměnám s jedovatými houbami.
Pozorní bychom měli být při sběru v listopadu nebo teplém prosinci, kdy se může ojediněle v přírodě vyskytovat její nebezpečné dvojče – Čepičatka jehličnanová. Pokud však budete Enoki sbírat po mrazech, tak šance na záměnu jsou minimální.
Jaké má penízovka sametonohá léčivé účinky na základě vědeckých studií?
Působí protizánětlivě
Je nabita polyfenoly a antioxidanty, které působí v těle protizánětlivě. Obsahuje také antimikrobiální a antivirové látky – prokázala pozitivní účinek proti „zlatému“ stafylokokovi a kvasince Candida albicans. Její konzumace je vhodná při kvasinkové dietě.
Snižuje „špatný“ cholesterol a krevní tlak
Obsahuje látky, které snižují krevní tlak a „špatný“ LDL cholesterol. Tyto účinky byly pozorovatelné již po 4 týdnech užívání podle vědeckých studií.
Je nabitá antioxidanty
Díky vysokému obsahu antioxidantů a polyfenolů brání zhoršování aterosklerózy (nejčastější cévní onemocnění, které způsobuje ukládání cholesterolu do stěny cév v kombinaci se zánětem cévní stěny). Antioxidanty potlačují tento zánět.
Penízovka sametonohá účinkuje proti alergii
Tinktury na bázi alkoholu z penízovky sametonohé vykazují významné protialergické účinky, zejména proti alergické reakci IV. typu (například kontaktní kožní alergie, některé potravinové alergie).
Má imunomodulační účinky
Její výhodou je, že nejen podporuje imunitu, ale při její vysoké aktivitě ji dokáže i utlumit. Jak jsme si řekli u alergií – alergická reakce je přehnaná reakce imunitního systému na zdánlivě neškodný podnět.
Podporuje zdravé trávení
Penízovka sametonohá působí na zdraví střev úpravou střevního mikrobiomu. Kromě jiného potlačuje bakterie charakteristické pro obezitu (Bacteroides) a naopak umožňuje množení pozitivních střevních bakterií (Firmicutes). Kromě toho v střeve působí i protizánětlivě.
Penízovka sametonohá a protinádorové účinky
Stejně jako i ostatní léčivé houby, i Enoki má díky betaglukanům protinádorové účinky. Ve vědeckých studiích byla testována při nádorech jater, dělohy, vaječníků, prostaty, plic a také u některých typů leukémií.
Je však třeba mít na paměti, že samoléčba rakoviny přírodními látkami může být hazardem se zdravím, proto je třeba se řídit doporučením lékaře. Nakonec i pozorování těchto léčivých účinků při rakovině, které známe z vědeckých studií, jsou vždy zkoumány jako doplňková léčba k chemoterapii nebo chirurgickému odstranění nádoru. Tam naopak mohou být léčivé houby skvělým doplňkem pro podporu imunity nebo na snížení nežádoucích účinků léčby.